Ez a fura takaró valójában egy fémes réteggel bevont, vékony műanyagfólia. Sokféle névváltozatban találkozhatsz vele, leginkább talán izolációs takarónak vagy lepedőnek érdemes hívni, de izofólia, elsősegély-takaró vagy élet mentőfólia néven is láthattad már. Angolul space blanketnek, vagyis űrtakarónak hívják, ami elsőre furcsán hangzik, pedig az eredetére utal. Nem nagy meglepetés. a NASA fejlesztette ki egy meghibásodott hőpajzs ellen.
Az 1973-ban felbocsájtott Skylab űrállomást túlmelegedés veszélyeztette, erre keresett minél gyorsabb és rugalmasabb megoldást a NASA.
A NASA végül a National Metallizing nevű céggel közösen kifejlesztette a ma ismert és általánosan elterjedt fóliát, amelyet napernyőként a Skylab tetejére erősítettek.
Maga a fólia egy vékony műanyagrétegre vákuumpárologtatással, mikrométeres vastagsában felvitt alumíniumpor. Ezt a fajta "fémezést" korábban leginkább a játékiparban használták, de az űrbevetést követő évtizedekben egyre elterjedtebbé vált, mert a vékony fémes műanyag alkalmas szigetelésre, megtartja a testhőt, véd a szél ellen és vízálló. További előnye, hogy könnyű, kis helyre összecsomagolható, és egész olcsó is.
Manapság már nem csak a túrázók, kempingezők és extrém sportolók táskájában található meg, hanem maratonfutók, ultrafutók és terepfutók számára is alapfelszereltség. Nagyon sok versenyen kötelező felszerelés részét képezi ez a könnyű, egyszerű, de annál hasznosabb életmentő eszköz.
Használják egyébként műtétek alatt is a páciens melegen tartására. A fémbevonat hasznos mellékhatása a túrázók számára, hogy ha eltévednek, a napfényt visszaverő takaró csillogása segít a felkutatásukban. A tálibok viszont épp arra használták, hogy a testhőjük elfedésével rejtve maradjanak a hőkamerák elől.